Zioła, ziłolecznictwo a blog

Lecznicze oraz smakowe własności roślin były już znane w starożytności, wiadomo że już kilka tysięcy lat temu w Egipcie i Grecji znano wiele roślin leczniczych.

Przykłady te jednak nie wskazują na to, kiedy powstało ziołolecznictwo, w jakim okresie rozwoju społeczności ludzkiej zapoczątkowano stosowanie roślin do leczenia chorób. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że rośliny uprawiano zarówno w celach leczniczych jak i smakowych na długo przed powstaniem pisma. Domyślamy się, że już człowiek pierwotny, zaspokajając głód, przez przypadek odkrywał różne smaki roślin oraz ich właściwości - zapierające, przeczyszczające, napotne, tamujące krew, przeciwbólowe, gojące i oczywiście trujące. Zapamiętując poszczególne rośliny, wiedzę przekazywał kolejnym pokoleniom i jego potomkowie świadomie wykorzystywali już właściwości roślin. Z tych powodów ogólnie przyjmuje się, że lecznictwo powstało jednocześnie z pojawieniem się człowieka, a określenie jego początków na podstawie nawet najstarszych zabytków piśmiennictwa zubożyłoby w istotny sposób jego historię.

Wielkie znaczenie dla ziołolecznictwa miało odkrycie antybiotyku w XX wieku, które ponownie zwróciły uwagę badaczy na świat roślinny, jako źródło leków. Dzisiaj zagadnieniom tym poświęca uwagę wiele ośrodków naukowo badawczych, a liczba prac naukowych na temat roślin leczniczych i ich przetworów stale rośnie.

Komentarze

Popularne posty